Yağ Aldırma

Yağ Aldırma

Liposuction, lipoplasti, liposculpture veya suction lipektomi gibi terimler aynı işlemi adlandırmakta kullanılır. Liposuction, vücudun belli bölgelerinde birikmiş olan yağ dokularının küçük bir delikten bir kanül kullanılarak vakumlama yoluyla dışarıya alınmasıdır. Liposuction bir zayıflatma ameliyatı değildir, vücut şekillendirme ameliyatıdır. Liposuctionda, kişinin kilo vermesi amaçlanmaz, bu nedenle şişmanlık tedavisinde uygulanmaz.

Liposuction vücutta fazla yağ birikimi olan herhangi bir yere uygulanabilir. Genel olarak uygulama yerleri; yanaklar, çene altı, boyun, kolların üst kısmı, göğüs, sırt, bel, karın, kalça, basen, uyluk ve dizlerin iç yüzüdür.

Tekrar kilo alındığında, liposuction yapılan bölge eskisi kadar yağ depolayamaz, daha dengeli bir yağlanma olur.

Liposuction ameliyatı sırasında ilk önce, yağ alınacak bölgelere özel sıvılar verilir, bu sayede ameliyat sırasında ciddi kan kaybı olmaz ve ameliyat sonrası ağrı hissi azalır. Cilt üzerinde açılan delikler sadece kanülün girebilmesine yetecek büyüklük olup 3–5 mm uzunluğundandır. Liposuctionun ameliyatının vücuttaki giriş yerleri kıvrım yerleri ya da mayo içi gibi gizli kalan yerlerden açılır ve bir kaç ayda fark edilmez hale gelir.

 

Kliniğimizde “yüzeysel liposuction” ve “lazer liposuction”(lazer lipoliz) teknikleri tercih edilmektedir.

Yüzeysel Liposuctionda liposuction yapılacak bölgeye ağrı ve kanamayı engelleyici maddelerle hazırlanmış sıvılar verildikten sonra bölgeye göre 2–4 mm.lik kanüllerle yüzeyden derine doğru yağ emilimi yapılır. Liposuction’un bu yöntemle yapılması düzensizlik olasılığını azaltır, hatta daha önce yapılmış liposuctiona ait şikâyetleri de düzeltilebilir.

 

Teknik olarak bakıldığında; Lazer Liposuction (lazer lipoliz) işleminin uygulandığı bölgede temel olarak 3 etkisi vardır.Lazer Liposuctionda lazer ışığının kanülden çıktığı bölgedeki Fotomekanik etki sonucu bu bölgedeki yağ hücrelerinin zar bütünlüğü bozulur. Hücrelerin içerdiği yağ, hücreler arası alana akar. Bu düşük viskoziteli içerik istenirse vücudun doğal yollardan dışarı atması için o bölgede bırakılabilir ya da ince bir kanül yardımıyla düşük bir basınçla emilerek dışarı alınabilir. Fotomekanik etkinin oluştuğu alanın hemen dışındaki alanda Fototermal etki ile bu bölgedeki ince damarlarda koagülasyona (pıhtılaşma) neden olur. Bu etki sonucu işlem sırasında ya da sonrasında kanama görülmesi engellenerek uygulama sonrasında morarma olmaması sağlanır. Fototermal etkinin oluştuğu alanın hemen dışında kalan alanda ise Fotostimülasyonetkisi yaratır. Bu etkinin görüldüğü alanlarda ise kollajen sentezi uyarılarak yeni bağ dokusu oluşumu sağlanmış olur. Bu etki sonucunda uygulama yapılan ciltte belirgin bir toparlanma ve gerilme elde edilir.

 

Lazer Liposuction işlemi için günümüzde geliştirilen en son 2 dalga boylu lazer cihazları çok başarılı olmaktadır. Son teknolojik 2 dalga boylu lazer cihazları ile lipoliz ve cilt sıkılaştırma uygulaması aynı seansta yapılma imkanını sunmaktadır.

Lazer Lipoliz ve liposuction, özellikle :
1) Birkaç bölgesinde az veya orta düzeyde yağ fazlalığı olan;
2) Boyun ve yüz cildinde gevşeklik ve çene altında yağlanma olan, kol içinde yağlanma ve ciltte gevşeklik olan, bacak içinde yağlanma ve ciltte gevşeklik olan;
3) Erkekte meme büyümesi – jinekomasti operasyonlarında
4) Koltukaltı terlemesinin kalıcı olarak giderilmesinde kullanılmaktadır.

Laser liposuction‘ın pek çok avantajı bulunmaktadır. Bunları sayacak olursak, işlem sırasında hemen hemen hiç kanama olmamakta, yağ hücrelerinin zarı lazer ile tahrip edilerek içlerinde bulunana depo yağların sıvılaşıp akması sağlanmaktadır. Ayrıca sadece yağ hücrelerini etkilediği için etraf dokulara, damar ve sinirlere zarar vermemektedir.

İstenilen bölgeden yağ almayı daha homojen (eşit dağılımlı) bir hale getiren lazer liposuction uygulaması, bu özelliği itibariyle yüzey düzensizliklerinin oluşmasını da engeller. 2 ayrı lazer dalga boyuyla yapılan laser liposuctionın 1. evresinde yağ hücreleri parçalanmakta; 2. evresinde cilt altı dokular termal etki ile uyarılarak sıkılaştırılmaktadır. Uygulama esnasında dahi kollajen lifleri %30 oranına kadar kısalmakta(bu durum sıkılaşmayı sağlamakta), uygulama sonrasında 6 ay bu etki artarak devam etmektedir. Sonuç olarak yağ aldırma ve cilt sıkılaşması aynı anda tek seansta elde edilebilmektedir. Bu özelliği ile laser liposuction diğer tekniklere üstünlük gösterir.

Liposuction ameliyatında bilimsel sınırlarda güvenle alınacak miktar, toplam vücut ağırlığının % 5′ i kadardır ve en fazla % 7’ye kadar çıkılabilir. Ancak bu durumda hastanın, hastanede bir gece yatması gerekebilir. Ameliyat, liposuction ile alınacak yağ miktarına göre ve liposuction yapılacak alana göre lokal, sedasyon(ilaçla uyutma) veya genel anestezi altında hastane ortamında yapılır. Liposuction ameliyatından korse ile çıkılır ve bir kaç saat sonra, eğer ek bir ameliyat uygulanmamış ya da çok yüksek miktarlarda yağ alınmamış ise, hastaneden taburcu olunabilir. Ameliyattan sonraki dönemde liposucion yapılan bölgelerde morarma, şişlik, gerginlik, kaşıntı ve çekilme hissi olabilir, bunlar normaldir. Dinlenme halindeyken ağrı hissedilmez, ancak ameliyat olunan bölgeye dokunulduğunda ya da hareket halindeyken ağrı hissedilebilir. Bu şikâyetleri, en aza indirmek için üç ile beş gün arasında sıkı bir korse ile bölge baskı altına alınır. İki, üç gün içinde günlük işlere ve aktivitelere dönülebilir.

Ödemin çözülme süresi üç haftadır, bu dönemde korse giyilir, korse geceleri çıkarılabilir, gündüz giymek daha önemlidir. Üç hafta sonra liposuction kesilerinin izleri belirsizleşir. Üçüncü haftanın sonunda morluklar kaybolur ve vücut yeni şeklini almaya başlar ancak hala ameliyat bölgeleri serttir ve masajlar ağrılıdır. Bu dönemde liposuction bölgelerine yapılacak masaj veya LPG, dolaşımı hızlandırdığı için ödemin daha çabuk çözülmesini sağlar. Nihai sonuç üç ile altı ay arasında alınır.

Liposuction ile vücut hatlarınızda kalıcı ve çarpıcı bir düzelme sağlanır. Hiçbir zaman düzelmeyeceğini düşündüğünüz, sizi psikolojik olarak rahatsız eden ve egzersizlerle düzeltemediğiniz görünümünüz yeniden şekillenir ve kendinize olan güveninizi arttırır.