Saç Dökülmesi

Saç Dökülmesi

Saç Ekimi Nedir ?

Saç ekimi işlemi;

Saçların yoğun olduğu ve genetik olarak dökülmeyen saçları içeren ense ve kulaklar üzerindeki saçlı deriden 1, 2, 3 ‘ lü saç kökü içeren saç ünitelerin (saç greftlerin) alınarak saç dökülmesi olan alanlara transferidir.

Saç ekimi işlemi cerrahi bir operasyondur ve bu anlamda ciddiyetle yaklaşılmalıdır. Doktor kontrolünde uzman kişiler tarafından hastane ortamında gerçekleştirilmelidir.

Saç ekimi işlemi iki yöntemle gerçekleştirilmektedir:

Fue Yöntemi: En son saç tekniği olan ve %99 oranında uygulanan foliküler ünite ekstraksiyonu (Fue) hem saç alırken hem de ekerken doğal sonuçlar elde etmemizi sağlanyan bir saç ekim tekniğidir.

Fut yönteminden farklı olarak bu yöntemde foliküler üniteler (greft) doğrudan derinin kök seviyesinden 0,6 0,7 punçlar ve mikro motor yardımı ile tek tek çıkarılması işlemidir.

Diğer yöntemden en önemli farkı ense kısmında dikiş izinin oluşmaması ve iyileşme sürecenin daha hızlı olmasıdır. Bir hafta içinde foliküllerin alındığı alandaki minik delikler iz bırakmayacak şekilde kapanır ve işlem yapıldığı belli olmaz. Şişme ve ağrı yoktur.

Fue yöntemi ile bir kaç seans uygulanabilir. Her seansta kişinin ihtiyacına göre 2000 – 5000 greft 5000 – 12000 saç teli alınıp ekilebilir.

Ense bölgesinde yeterince folikül bulunmadığı durumlarda vücudun sırt, göğüs, sakal gibi bölgelerinden foliküler üniteler alınıp saçsız alana transfer edilebilir.

Aşamaları :

  1. Aşama : Fotoğraflarınız alınarak saçlarınız bir numaraya kıslatılır lokal anestezi için hazırlanır.
  2. Aşama : Genetik olarak dökülmemek üzere kodlanmış olan ense bölgesinden özel olarak geliştirilmiş mikto cerrahi 0,6 – 0,7 punçlar yardımıyla saç kökleri (greftleri) alınarak özel solisyonlar içerisinde ve buzdolabında saklanır. Mikro cerrahi punçlar kadar mikro motor kullanan kişinin deneyimi de çok önemlidir. Saç köklerinin kırılmamış parçalanmamış simetrik ve yoğun bir şekilde çıkartılması gerekmektedir.
  3. Aşama : Saç ekiminde kaliteli doğal ve yoğun saç ekimi gösteren en önemli unsurlardan biri olan ön saç çizgisinin çizilmesidir.

Ön saç çizgisi oluşturulurken kişinin açıklığı verici bölgeden alınan greftlerin miktarı, kişinin yaşı ve beklentileri dikkate alınmalıdır. Saç çizgisi belirlendikten sonra lokal anestezi uygulanır.

  1. Aşama : Bu aşama saçlarınızın ekim sonrası istediğiniz yöne tarayabileceğinizi sağlayan aşamadır. Bu aşamada çok önemlidir. Uzman kişiler tarafından gerçekleştirilmelidir. Saç köklerinin yerleştirileceği yuvacıkların açılmasıdır. Saç köklerinin yerleştirileceği mikro kesilerin açıları ve yönleri dökülme olmadan önceki mevcut olan saçların yönünde açılmalıdır.

Saç köklerinin beslenebilmesi için saç köklerinin yerleştirileceği mikro kesilerin ekilecek alan greftlerin çapında olması gerekmektedir.

Verici bölgeden alınan saç köklerinin çapı ve uzunluğu hesaplanarak kanal açmak için kullanılan lateal, koroner, silitin çapı ve uzunluğu ayarlanmalıdır.

  1. Aşama : Alınan saç kökleri açılan kanallara tek tek yerleştirilmesi işlemidir. Ekim sırasında greftlere zarar vermeden (kırmadan, parçalamadan) düzgün bir şekilde yerleştirilmelidir.
  2. Aşama : Ekilmiş alan serum ile temizlendikten sonra greft alınan böle pansuman yapılıp bir günlüğüme kapatılır. Daha sonra yapmanız gerekenler anlatılır. Saçlarınız ekilmiş olarak evinize gidebilirsiniz.

Foliküler ünite transplantasyonu (Fut) yöntemi saç köklerinin enseden bir şerit halinde alınarak mikroskoplar altında foniküler ünitelerin ayrıştırılması ve daha sonra ekilmesi işlemidir.

İşlem; hastanın saçları traş edilir. Köklerin alınacağı alanda foliküler ünite sayısı belirlenerek alınması gereken miktar detaylı olarak hesaplanır. Daha sonra bölgeye lokal anestezi yapılarak uyuşturma sağlanır. Şerit, tek bistüri yöntemi ile çıkarılarak estetik bir dikişle kapatılır. Alınan şerit mikroskop altında ” greft ” adı verilen foliküler ünitelerden oluşan parçacıklara ayrılır. Bu sırada ekilecek bölgenin anestezisi yapılarak köklerin yerleşeceği kanallar uzman kişiler tarafından yönlerine ve açısına dikkat edilerek doğru bir dağılım yaparak hazırlanır. Açılan kanalların yönü ve yerleşimi işlemin doğal görünmesi açısından en önemli aşamadır. En son aşama işe köklerin yerleştirilmesidir

Saç Ekiminin Yapılabileceği Durumlar

Saç ekimin yapılabilmesi için saç köklerinin alındığı bölgedeki saçların sağlıklı olması ve yoğunluğunun yeterli olması gerekmektedir. Saç rengi, sertlik derecesi, saçların dalgalı kıvırcık veya düz olması gibi faktörler yapılacak gelişimin sonucu etkilemektedir. Zencilere saçları kıvırcık olanlara Fox testi önerilmektedir.

Kimlere Yapılır ?

– Erkek tipi saç dökülmesi olanlara

– Yanıklara, ameliyat izlerine bağlı oluşan saçsızlık durumlarına

– Doğuştan lokal saç kayıplarına

– Herhangi bir enfeksiyona bağlı lokal bölgesel saç dökülmesine

– Saçların aşırı çekilmesi sonucu (kadınlarda sık topuz) oluşan dökülmelere

– Saçın devamlı çekilerek oynanarak tik halinde koparıldığı ve triçhotillomani adı verilen piskolojik rahatsızlıklar sonucu kaybedilen saçlara

Saç Ekimi Sonrası Bakım Ve İyileşme Süreci

Saç ekim operasyonundan sonra doktorunuz tarafından bakım ve iyileşme süreci ile ilgili detaylar anlatılmaktadır. Genel olarak operasyon sonrası ağrı hissedilmez. Kesik olmadığı için bir gün içerisinde normal hayatına dönebilir. Girişimden sonra beş gün boyunca alkol ve sigara içmemenizi tavsiye ediyoruz. Operasyonun üçüncü günü başlayıp beş gün sürecek saç yıkama süreci vardır. Bu konu ile ilgili detaylı bilgi verilmektedir.

Ekilmiş saç kökleri azalmış oksijen alışverişi nedeni ile mevcut saç tellerini 3 – 4 hafta içinde dökerler. Bu beklenen bir gelişmedir. Saç kökleri sağlam olduğundan yaklaşık 12 – 14 hafta içinde yeni saç telleri üretilir ve bu saç telleri ortalama 1 cm uzar.

Saç ekiminden sonra altı aya kadar saç nakli yapılan bölgeyesaç tıraş makinesi kullanmamak gerekir. Girişimden sonraki ilk bir ay içinde ağır vücut faliyeti gerektiren sporlardan, yerden ağır nesne kaldırmaktan, eğilmekten kaçınmanız gerekmektedir.İki hafta boyunca sauna, yakıcı güneşe çıkmak, solaryuma girmek, motorsiklet kaskı kullanmak yasaktır. Operasyondan iki ay sonra saçlarınızı boyatabilirsiniz.

Operasyon sonucunu değerlendirmek için 8 – 12 ay beklenmesi gerekmektedir. Bu sürenin sonunda birlikte değerlendirme yapabilmek için merkezimizden randevu isteyiniz.

Kaş Ekimi

Kaş ekimi kaşların yanlış biçimlendirlimesi sonucunda meydana gelen şekil bozukluklarının giderilmesinde ve dökülen kaşların tedarik edilmesinde uygulandığı gibi yara yanık ameliyat ve dikiş izlerinin kapatılmasında da tercih edilmektedir. Sebebi her ne olursa olsun kaybedilmiş olan kaşların yeniden oluşturulması yada mevcut kaşların yoğunlaştırılması kalınlaştırılması ve istenilen estetik formda biçimlendirilmesi kaç ekimi ile mümkündür. Unutulmamalıdır ki azalan ve dökülen kaşların yerine kaşların çıkması mümkün olmadığından kaybedilen kaşların telafi etmenin tek yolu kaş ekimidir.

Kaş ekimi hastanın estetik açıdan istediği görüntüye uygun kaş şekline karar verilmesi ile başlar. Lokal anestezi altında uygulanır. Kaş ekimi tıpkı saç ekimi gibi iki kulak arasındaki ense bölgesinden alınan ve dökülmeyen genetik kodlara sahip saç köklerinin kaş bölgesine ekilmesi ile gerçekleştirilir. Saç köklerinin temin edileceği alan tıraş edilir ve kökler bu alandan fue yöntemi ile tek tek alınarak ekim yapılacak bölgeye nakledilir. Saç köklerinin alındığı alanda hiç bir iz kalmamaktadır. Alınan köklerin doğası gereği kaşlarda belirli sürelerde uzama olabilir. Bu nedenle kaşların belirli aralıklarla kısaltılması gerekebilmektedir. Sekizinci ayın sonunda kaşların şekli tamamı ile oturmuş olur.

Sakal Bıyık Favori Ekimi

Sakal ve bıyık kişinin kimliğinde önemli yer işgal etmektedir. Köselerde testesteron yetersizliği sebebi ile hiç çıkmadığı gibi hormon düzeyi normal iken genetik yapıdan dolayı çok seyrek yada dağınık halde çıkabilir. Yanık dikişi izi kapatılmasında da ekim tercih edilmektedir. Fue tekniği ile ense bölgesinden saç kökleri alınır ( birli saç greftleri ) ve istenilen bölgeye nakledilir. Ekilen sakal ve bıyıklar normalinden farksız olup günlük tıraş edilebilir ve uzatılabilir. İsteğinize uygun sıklıkta yapılan ekim işlemi hiç bir iz kalmaksızın lokal anestezi altında yapılabilmektedir. Ekimden sonraki ilk haftada ciltte kırmızı kabuklanmalara oluşmaktadır. Ancak ağrı yada acı söz konusu değildir işlemden 8 – 10 hafta sonra sonuç kendini göstermeye başlayacaktır. Bir yıl sonra adaptasyon süreci tamamlanacaktır. Sonuç doğal ve kalıcı olacaktır.

Saç Mezoterapisi

Mezoterapi tekniği doktor Michel Pistor tarafından 1952 yılında Fransa ‘ da ortaya çıkarılmıştır. Bu teknik 1987 yılında Fransız Tıp Akademi ‘ si tarafından geleneksel tıbbın kapsamında olması gereken bir tedavi metodu olarak onaylanmıştır. Mezoterapi bir ilaçla tedavi tekniğidir. Saç mezoterapisi saç dökülmesi durumunda saçın ihtiyacı olan vitaminlerin, mineralllerin, proteinlerin vs saçlı deri içine ince iğnelerle enjekte edilmesidir.

Saç mezoterapisi iyileştirmek ve dökülmeyi kontrol altına almak için kullanılan bir yöntemdir. Aynı zamanda kişinin kendi mevcut saçlarına daha sağlıklı bir şekilde ulaşmasını sağlar.

PRP ( Platelet Rich Plasma )

PRP tedavisi, hastanın kendi kanının işlemden geçirilmesi ile elde edilen trombositten zengin bölümün mezoterapi tekniği kullanılarak sorunlu bölgelere uygulanması yöntemdir. PRP tedavisinde elde edilen bu plazmada yoğun trombosit ( pıhtı hücreleri ) ve lökosit ( beyaz kan hücreleri ) mevcuttur. Aktice olmuş trombositler ve lökositler bulundukları ortama büyüme faktörleri salgılar. Kök hücre ile saç ekimi operasyonu esnasında bekletilen saç kökleri vucüt dışına alındığında, üzerine yağıştırılan kök hücrelerin salgılandığı proteinler sayesinde uzun süre vücut dışında canlı kalabilir.

Ayrıca ekilen bölgede kök hücrelerin salgıladığı büyüme hormonu ile hemen büyümeye ve beslenmeye başlarken, kök hücre içerisinde bulunana hormonlar ekilen saç kökü etrafında hemen yeni kan damarları oluşumunu başlatır. Böylece yeni ekilen saç kökünün beslenme sorunu da ortadan kalkmış olur.