Meme Küçültme

Meme Küçültme

Meme küçültme ameliyatı kadınlarda göğüslerin görünüşünü daha estetik hale getirmek, bunun yanı sıra büyük memelerin getirdiği bir takım sağlık problemlerini çözmek için yapılan bir ameliyattır. Bu sorunlar sırt ağrısı, el bileklerinde ağrı, memelerin altında aşırı terleme, pişik ve enfeksiyon gibi problemlerdir.

Göğüslerin aşırı iri olması kalıtsal özelliklere, hormonal sebeplere, aşırı kilolu olmaya ya da hamilelikten sonra kilo verememeye bağlı olabilir.

 

Göğüslerin aşırı iri olması;
Duruş bozukluğuna (kamburluk)
Sırt ve boyun ağrısına
Ellerde uyuşma ve güç kaybına (el-kol sinirlerinin omuzda sıkışmasına bağlıdır)
Memelerin altında pişik ve kötü kokuya
Omuzlarda sutyen askılarının yaptığı baskıya bağlı izlere
Özellikle genç kızlarda yaşanabilen psikososyal problemlere
Göğüslerdeki iriliğe bağlı olarak spor gibi aktiviteleri yapamamaya ve buna bağlı olarak obeziteye yol açar.

Meme küçültme ameliyatları meme gelişmesini tamamladıktan (son altı ay içinde daha fazla büyümemiş olması gerekir) sonra yapılır. Ancak bunun bazı istisnaları vardır. Ergenlikte meme büyümesi olan genç kızlarda, normal psiko-sosyal gelişmenin etkilenmemesi için, gelişmenin tamamlanmasından önce cerrahi operasyon gerekebilir.

Bugün tüm meme küçültme ameliyatlarının %12,5’u ergenlik döneminde gerçekleştirilmektedir. İleri yaştaki hastalarda ise komplikasyonların artma riski ile ameliyat gerekliliği karşılaştırıldıktan sonra ameliyata karar verilebilir.

Meme küçültme ameliyatında kullanılacak teknik memelerin büyüklüğüne göre değişmektedir. Tekniğe karar verirken şu kriterler gözetilmelidir:

Meme başı ve meme başı çevresinin daha yukarıdaki yeni pozisyonuna yerleştirilmesi bu yapıların beslenmesini, kanlanma desteğini bozmamalıdır.
Meme başı duyusunu koruyucu teknikler tercih edilmelidir.
Hastaya göre süt verme özelliği korunmalıdır.
Yeterli miktarda meme dokusu çıkarıldığında, estetik meme şekli yaratılabilmelidir.

 

Tüm bu prensipleri gerçekleştiren birden fazla yöntem tanımlanmıştır. Bu yöntemler, avantaj ve dezavantajları ile tablodaki gibidir:

Meme Küçültme Teknikleriİz UzunluğuAmeliyat Sonucunun-Oturma HızıDuyu Kaybı RiskiEmzirme Problemi Riski
Lajour TekniğiAz Hızlı Orta Orta/Az
Santral Pediküllü TeknikOrta UzunDüşük-YokDüşük-Yok
İnferior Pediküllü TeknikUzunOrtaYüksekYüksek

Biz, hastalarımızda santral pediküllü tekniği kullanmayı tercih ediyoruz. Amacımız, meme dokusu ve deriyi ayrı ayrı şekillendirmektir. Deriye yük bindirmeden, deriyi bir örtü gibi gerilimsiz kapatmak ve kalacak olan izi en aza indirmektir. Eğer meme çok sarkık değilse vertikal skar (dikine iz) ile bitirilir. Meme başı – köprücük kemiği mesafesi uzadıkça “T” skara (“T” ize) dönmek gerekir, “T” skar olsa bile üçgen bikiniden gözükmeyecek şekilde yerleştirilir.

Meme küçültme ameliyatında tercih ettiğimiz bu teknikle, meme ucu duyusunu bozmadan, süt verimini olumsuz etkilemeyen ve uzun süreli dik ve şekilli bir meme elde edilmektedir. Bu teknikte ameliyat daha başarılı ve ameliyatın ömrü daha uzundur.

Hamilelikten Sonra Meme Küçültme Ameliyatı
Gebelik kadın fizyolojisinde ciddi değişikliklere yol açar. Özellikle meme gebelikten iki şekilde etkilenir; çoğunlukla büyüme ve emzirme sonrası sarkma ile karşımıza gelir. Günümüzde kadın hastalıkları uzmanları vücudun ortalama bir yılda kendini toparlayacağını bu dönemde cerrahiden çok uygun egzersiz ve diyetle bu sürece yardımcı olunması gerektiğini vurguluyorlar. Çocuk hastalıkları uzmanları ise daha çok emzirmenin önemini anlatarak mümkünse bir – bir buçuk yıl emzirmeyi tavsiye ediyorlar. Emzirme sonlandıktan sonra meme cerrahisi planlanabilir.

Ameliyat, hastane ortamında ve genel anestezi altında yapılır. Göğüslerin büyüklüğüne ve uygulanacak ameliyat tekniğine göre 3–5 saat arası sürer. Ameliyat sonunda çıkarılan tüm doku patolojik incelemeye gönderilir. Çıkarılan dokuda daha önce fark edilmemiş bir kist ya da kötü huylu bir oluşum var ise bu sayede daha erken evrede iken yakalanmış olur. Ayrıca iri olan göğüslerden küçültme sırasında meme dokusunun bir kısmı çıkarılacağı için meme kanseri riski de azalmaktadır.

Ameliyattan 4 saat sonra beslenmenize izin verilir. Beslenme sonrası ayağa kalkabilirsiniz. Ameliyattan sonra hastanede kalış süresi 1–2 gündür.
İlk birkaç gün ameliyat bölgesinde oluşabilecek kan ve serum sızıntılarını toplayacak vakumlu drenler kullanılır. Gelen miktara göre bu dren 3–5 gün sonra çıkarılır.
Kol hareketlerinin ilk günlerde sınırlandırılmasında fayda vardır. İlk hafta göğsü saran bir bant mevcuttur, birinci haftada bu çıkarılır ve sadece dikiş hatlarını örten ince bantlar kullanılır. Drenler ve bantlar çıkarıldıktan sonra banyo yapabilirsiniz.
Dikiş hatlarında yara iyileşirken bir miktar kızarma, şişme, kaşıntı olacaktır. Aradan bir iki ay geçince dikiş izlerinin hızla silikleşmeye başlar. Altı ay, bir sene içinde ise izler fark edilmez hale gelir.
Operasyon bölgesinde ödem olması normaldir. Yarı oturur pozisyonda yatmak ödem ve ağrıyı daha çabuk geçirecektir. Hastaneden çıktıktan sonra telli olmayan göğsünüzü iyice saran yeni ölçülerinize uygun bir sporcu sutyeni kullanmaya başlanmalıdır.