Meme Dikleştirme

Meme Dikleştirme

Gelişim geriliği ya da doğum sonrası kilo kaybı sonucu hacmini yitiren meme dokusu, üzerini saran derinin de bol kalması sonucu sarkık bir görüntü kazanabilir. Dolgunluğunu, dirilliğini yitirmiş sarkık memelerin görünümünü meme dikleştirme ameliyatları ile güzelleştirmek mümkündür.

Yeterli bir hacme sahip olmayan sarkık memeler için tek başına meme dikleştirme ameliyatlı yeterli olmayabilir.

Meme dikleştirme ameliyatı sadece memeyi şekillendirici, sarkıklığı giderici bir girişimdir, memeye hacim kazandırmaz. Bu gibi olgularda, ameliyata ek olarak, hacim kazandırmaya yönelik meme protezi uygulaması ile istenen dolgunluk da elde edilmiş olur.

Genel olarak, meme dikleştirme ameliyatlarında Lajour ve Santral Pediküllü olmak üzere, iki farklı teknik kullanılır.

 

Meme Dikleştirme Teknikleri İz Uzunluğu Ameliyat Sonucunun
Oturma Hızı
Duyu Kaybı Riski Emzirme Problemi Riski
Lajour Tekniği Az Hızlı Orta Orta/az
Santral Pediküllü Teknik Orta Uzun Düşük-Yok Düşük-yok

 

Meme dikleştirme ameliyatlarında önce, deri meme dokusundan ayrılır, sonra meme dokusu dikleştirilir ve deri bu dikleştirilmiş yapı etrafına bolluk ve gerilim olmayacak şekilde sarılır. Meme dikleştirme ameliyatında tercih ettiğimiz bu teknikle (Central Pedicular Mastopexy), meme ucu duyusunu bozmadan, süt verimini olumsuz etkilemeyen ve uzun süreli dik ve şekilli bir meme elde edilmektedir. Bu teknikte ameliyat daha başarılı ve ameliyatın ömrü daha uzundur.

Ameliyat, hastane ortamında, genel anestezi altında yapılır. Ortalama süresi 2-3 saattir ve hastanede kalış süresi bir gündür.

Ağrılı bir ameliyat değildir ancak memelerde bir kaç hafta süren ödem (şişlik) olabilir. Ameliyat izleri aylar içinde yavaş yavaş azalmaya başlayacaktır. Memenin tam şeklini alması ve yara izlerinin azalması için 3-6 ay gereklidir.