Medikal ve Cerrahi Saç Tedavisi

Medikal ve Cerrahi Saç Tedavisi

Saç Nakli ve Saç Ekimi Nedir?

İki kulak arasındaki, ensenin üst bölgesinde bulunan genetik olarak dökülmeme özelliğine sahip sık ve sağlıklı saç köklerinin, lokal anestezi altında uzman doktor tarafından alınarak, uzman ekip tarafından birli, ikili ve üçlü gruplara (greft) ayrılıp yine lokal anestezi ile doğala en yakın estetik sonuç alınacak şekilde dökülme olan açık bölgeye tek tek yerleştirme işlemidir.

 

FUE (Foliküler Ünite Extraksiyonu)

Saç köklerinin hiçbir şekilde kesi izi olmadan, dikiş kullanmadan özel mikro cerrahi aletlerle, uzman bir ekip tarafından, tek tek kökleriyle beraber saçlı deriden alınması işlemidir. Saç üniteleri (greftler) kafa derisinin arka ve yan bölümlerinden çıkarılarak, saçlanması istenen bölgeye yerleştirilir. Verici ve alıcı alana lokal anestezi yapılır.

Bu teknik göğüs, sırt, karın kılları transplantasyonuna da izin vermektedir. Alınan bu kıllar zaman içinde transplante edildiği bölgeye ait kıl özelliklerine uyum sağlayıp, aynı yapıya (görüntüye) sahip olarak yaşamını sürdürür. FUE tekniğinde bir seansta yaklaşık 800 – 1500 greft yani 1800 – 3500 arası saç teli nakledebilmektedir daha yoğun ekim gerektiğinde seanslar uzamakta, kişi için bu işlem 2-3 gün vakit almaktadır.

FUE Tekniği şu durumlarda seçilmelidir; 
– Yeterli verici alan bulunmadığında
– Saçlarını ileride çok kısa boyda kullanmak isteyenlerde
– Az miktarda saç ekimi gerektiren durumlarda, (saçlanması istenen alan azlığı, yara izi gibi lokalize alanlar…)
– Cilt elastikiyeti çok az, yani FUT tekniği ile şerit alınmasına izin vermeyen kafa derilerinde seçilmelidir.

FUT (Foliküler Ünite Transplantasyonu)

Ense bölgesinde bulunan saç köklerinin, saçın sıklığına, bölgenin esnekliğine, ekilecek alanın açıklığına göre bir formülle hesaplanıp, iki kulak arasından şerit halinde, optimum düzeyde çıkarılması işlemidir. Girişim lokal anestezi ile yapılır. Şerit alınan bölge bakıldığında kolayca anlaşılmayacak bir iz kalması için estetik dikişle kapatılır. Kullanılan özel dikişler vücut tarafından emilir, alınmasına gerek yoktur.

Bu yöntemde şerit halinde alınan saçlar uzman ekip tarafından saçsız dokular çıkartılarak, birli,ikili,üçlü bazen de dört ve beşli gruplara (greft) ayrılıp ekime hazırlanır. Greftler bu sürede en az zarar görecek şekilde saklanır.

Hazırlanan greftler lateral slit adı verilen en son teknikle açılan çizikler halinde görülen kanalllara mikro pensetlerle zarar verilmeyecek şekilde bu konuda ve deneyimli ekip uzman tarafından yerleştirilir.

Açılan ince kanallar dokunun en az düzeyde zarar görmemesi için idealdir, böylece çevre saçlar da zarar görmez, sıklaştırma yapılması gereken alanlara olanak sağlaması nedeniyle avantajlıdır. Ayrıca bu yöntem daha sık ekim olanağı, hızlı büyüme ve doğala en yakın kozmetik sonuca sebep olur.

Bu yöntem yanlış kullanıldığında doğal olmayan oyuncak bebek saçı ya da çim adam görüntüsüne sebep olur.

Kullanmayı Tercih Ettiğimiz Teknik; Çoğunlukla FUE (folikuler unit extraction) tek tek saç köklerinin toplandığı teknik, avantajlarından dolayı tercih edilmektedir. FUT (folicular unit transfer) tekniği (enseden şerit şeklinde saç alınma yöntemi) ensede gerginlik ve ağrı, saç kazıtıldığında gülen yüz şeklindeki iz gibi dezavantajlarından dolayı nadiren tercih edilir. Ekim işlemi mikro teknikle yapılmaktadır.