Kol ve Bacak Germe

Kol ve Bacak Germe

Kilo vermek çok sağlıklı bir süreçtir ancak deri üzerinde yıpratıcı etkileri vardır. Eğer kişi önceden kilolu iken büyük miktarlarda kilo verdiyse bu durum kişinin sağlığı için son derece yararlıdır. Ancak, eskiden dolgunlukla gerilmiş olan cilt bollaşır ve sarkarak kişiyi rahatsız eder. Karın, meme, basen, kol ve uyluklar kilo kaybından en çok etkilenen bölgelerdir. Her ne kadar medikal estetiğin bu konuya yönelik uygulamaları olsa da ileri derecede sarkmalarda çözüm cerrahi olacaktır.

Kol derisi kilo alındığında gerginleşir, ancak kilo verildiğinde yaşla deri elastikiyeti kaybolduğu için kolun eski gerginliğine kavuşması mümkün değildir. Çözüm cerrahidir. Bazen de hafif kilolu kişilerde dolgun olan kolların sarkması rahatsızlık verici olabilir. Buralara liposuction yapılabilir. Ancak bu da deride bolluk yaratabilir ve yine fazla derinin alınması gerekir. Her iki durumda da cerrahi yöntemler en kalıcı ve etkili sonucu verir.

Koldaki fazlalık sadece deri fazlalığı ise fazla derinin, aynı zamanda yağ dokusu fazlalığı varsa da hem fazla deri hem de yağ dokusunun çıkarılmasıdır. Kol germe ameliyatlarının tek can sıkıcı yönü kol arka-içinde kalacak olan düz çizgi şeklindeki izdir. Ne yazık ki kol germe ameliyatlarının izsiz olması mümkün değildir. Bu iz kısmen kol içine saklanabilir. Kolları kaldırdığınızda bu iz görülebilir halde olur. Dolayısıyla kol germe ameliyatı adayı, koldaki izin mi yoksa fazlalığın mı kendisini daha rahatsız edeceğini iyice düşünüp öyle karar vermesi gerekir.

Kol geme operasyonu hastane ortamında ve genel anestezi altında yapılır. Genel anestezi gerektiren tüm ameliyatlara hazırlanırken olduğu gibi, kol germe ameliyatından önce de altı saatlik açlık ve 10 gün süreyle Aspirin ve türevi ilaçlar kanamayı artıracağı için kullanmamış olmak gereklidir. Ameliyat süresi 2–3 saattir. Bir gece hastanede yatmanız gerekebilir. Ameliyat sonrası oluşabilecek sızıntıları önleme amacıyla drenleriniz olabilir, bunlar birkaç gün içinde çıkarılacaktır. Operasyon sonrasında kollarınız oluşabilecek ödem ve kanamaları en aza indirmek için hafif baskılı bir bandajla sarılı olacaktır. Bu bandaj üç gün içinde çıkarılır. Sonrasındaki üç hafta kolu saran çorap şeklinde elastik bir bandaj kullanılır. Alınacak dikişleriniz olmayacaktır.

Ağrınız genellikle olmaz, olursa da ağrı kesici tabletler ile kontrol altına alınabilir. Operasyon sonrası üç dört gün içinde günlük yaşantınıza dönebilirsiniz, ancak özellikle ilk günlerde kollarınıza ağırlık verecek hareketlerden sakınmalı, yaklaşık iki ay boyunca da efor gerektiren aktivitelerden sakınmalısınız.

Kolunuzun içindeki iz ilk zamanlar kabarık kırmızı olmakla birlikte zamanla incelecek ve soluklaşacak zaman geçtikçe de daha az belirgin hale gelecektir.