Kilo Kaybı Sonrası Estetik

Kilo Kaybı Sonrası Estetik

Ciddi kilo kaybına ister dengeli beslenme ve egzersiz, isterse bariatrik cerrahi veya diğer tıbbi tedaviler ile ulaşılsın, çok sayıda faydası vardır. Ancak, kilo kaybı hedefinize ulaştığınızda halen istediğiniz zinde ve sağlıklı vücut görünümüne sahip olmadığınızı görebilirsiniz. Cildiniz gevşemiş ve sarkmış olabilir ve pek çok durumda vücut hatlarınız düzensiz ve uyumsuz görünebilir.

Eğer aşırı deri sarkmasıyla sonuçlanan anormal kilo kaybınız olduysa, cerrahi vücut şekillendirme sizin için uygun olabilir. Genel olarak, büyük bir kilo kaybını izleyen vücut şekillendirme, vücudun pek çok alanında gelişmiş olan aşırı yağı ve deriyi azaltır. Cerrahinin sonucu daha yumuşak, daha çekici vücut hatlarıdır. Büyük bir kilo kaybından sonra vücut şekillendirme daha sağlıklı, daha orantılı bir vücuda sahip olma mücadelenizin önemli ve ödüllendirici bir aşamasıdır ve vücudunuzun görüntüsünün iyileşmesinde ve kendinize olan güveninizin artmasında da yardımcı olabilir.

Bu bilgi formu ciddi kilo kaybı sonrası vücut şekillendirme girişimlerini gözden geçirmek için hazırlanmıştır. Büyük bir kilo kaybını izleyen vücut şekillendirmenin kişisel hedeflerinize ulaşmaya nasıl yardımcı olabileceğini öğrenmenin en iyi yolu, bir plastik cerrahla yapılan konsültasyondur.

Aşırı Kilo Kaybını İzleyen Vücut Şekillendirme Nedir
Aşırı kilolu olma durumu pek çok şekilde sağlığınız üzerinde stres yaratabilir. Eğer fiziksel aktiviteniz aşırı kilolu olma durumunuza bağlı olarak sınırlanmışsa, kas ve deri tonusunuz zayıf olabilir ve deriniz çok gerilmiş olabilir.

Gastrik baypas cerrahisi de denen baryatrik cerrahi, klinik obez olarak tanımlanan bireyler için büyük kilo kaybına yol açar. Kilo azaltma ameliyatını veya herhangi bir ciddi kilo kaybını takiben deri ve dokular çoğu kez elastikiyetlerini kaybeder ve küçülen vücut büyüklüğüne uyum sağlayamaz. Bunun sonucu olarak, şiddetli şekilde gerilmiş olan deri artık desteksiz kalmıştır ve en yaygın olarak aşağıda belirtilen bölgelerde gelişen cepler içine sarkmaya başlar:

Yüz, boyun ve alt çenede; sarkık ve üzgün bir görüntüyle sonuçlanır.
Üst kollarda; yarasa kanadı benzeri bir görünümle sonuçlanır.
Göğüslerde; yassılaşmaya ve meme uçları aşağıya bakacak şekilde sarkmalara neden olur.
Karın bölgesi; yanlara doğru ve belin alt kısmına doğru genişler ve önlük benzeri bir çıkıntıyla sonuçlanır.
Kaba etler, kasıklar ve kalçalar; sarkık deri cepleri haline gelir.

Zayıf ve masere olan (ıslak veya enfekte) sarkık deri sadece çekici olmamakla kalmaz, aynı zamanda sağlığınız için tedavi edilmesi gereken ciddi bir tehtid oluşturabilir.

Büyük bir kilo kaybını izleyen plastik cerrahi, vücut şekillendirir, alttaki yağı ve deriyi destekleyen dokunun şeklini ve tonusunu iyileştirir ve aşırı derecede sarkık yağ ve deriyi ortadan kaldırır. Sonuç, daha yumuşak hatlarla birlikte vücudun daha normal görünümüdür. Bu, gerçekte toplam kilo kaybı deneyiminizin son aşamasıdır.

Ancak, büyük bir kilo kaybını takiben vücut şekillendirme geçirmeye karar vermeden önce kilonuzun dengelendiğinden (stabilize) emin olmanız gerekir. Eğer kilo vermeye devam ederseniz sarkık cepler tekrar oluşacaktır. Eğer verdiğiniz kiloları hızlı şekilde geri alırsanız, zaten zayıflamış ve incelmiş cildinizi travmatik şekilde gerecek, cilt üzerinde daha fazla gerilmeye, görünür gerilme izlerine ve geniş izlere (skarlara) neden olacaktır.

Eğer kilo azaltılması ameliyatı geçirdiyseniz, plastik cerrahınız vücut şekillendirilmesine başlamanız için ne zamanın sizin için en uygun olduğunu belirlemek için hekiminizle iletişime geçecektir.

Genel olarak, vücut şekillendirme için iyi adaylar şunlardır:
Kilo kaybı sabitlenmiş olan herhangi bir yaştaki yetişkinler
İyileşmeyi azaltabilen veya ameliyat riskini arttırabilecek tıbbi rahatsızlıkları olmayan sağlıklı bireyler
Sigara içmeyenler
Pozitif bir görünümü ve vücut şekillendirmenin sağlayabileceği realistik hedefleri olan bireyler
Kendini düzenli beslenme ve zindelik dahil olmak üzere sağlıklı bir yaşam tarzı sürmeye adamış olan bireyler

Nereden Başlamalıyım

Plastik cerrahınızla bir konsültasyon büyük bir kilo kaybını izleyen vücut şekillendirmenin daha iyi bir sağlık etmenize nasıl yardım edebileceğini ve görünümünüzü iyileştirebileceğini anlamanın ilk adımıdır. Bu konsültasyon, vücut şekillendirme hakkında sizi tam olarak eğitmek için tasarlanmıştır ve aşağıdakileri içermektedir:
Hedeflerinizin tartışılması ve bireysel durumunuzun değerlendirilmesi
Vücut şekillendirme cerrahisinde mevcut olan seçenekler
Vücut şekillendirme girişimlerinin olası sonuçlar, cerrahinin taşıdığı riskler veya potansiyel komplikasyonlar
Plastik cerrahınız tarafından önerilen tedavinin seyri
Sorularınızın cevaplandırılması

Değerlendirme
Genel sağlık ve kişisel görünüş ameliyatınızın sonucunu büyük ölçüde etkileyebilir. Bunlar plastik cerrahınızla yapılacak konsültasyonda dikkatli şekilde değerlendirilecektir. Prosedürünüzün başarısı, güvenlik ve toplam memnuniyet şunları yapmanızı gerektirmektedir:
Beklentilerinizi dürüst şekilde paylaşmanızı
Sağlık öykünüzü, şu anda kullandığınız ilaçları, vitamin, bitkisel katkı, alkol, tütün ve uyuşturucu kullanımını tam olarak açıklamanızı
Kendinizi plastik cerrahınızın talimatlarının tümünü kesin şekilde izlemeye adamanızı

Güvenlik
Plastik cerrahınıza danışma kararını vererek ve size verilen tüm talimatları izleyerek, güvenliğinizi garantilemeye yardımcı olma hususunda önemli bir adım atıyorsunuz.

Plastik cerrahınız Türk Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Derneği üyesi olmalıdır. Bu onay yüzün ve tüm vücudun plastik cerrahisinde özellikle eğitimli olan cerrahları belirtmektedir.

Vücut Şekillendirme
Büyük bir kilo kaybını takiben vücut şekillendirmeniz sizin durumunuza uygun ameliyat edilecek alanlara göre planlanacaktır. Hedeflerinize ulaşmak için gerekli olan girişimler açıklanacak, bu girişimlerin zamanlaması için de bir plan oluşturulacaktır. Vücut şekillendirmesi için tavsiye edilebilecek olan spesifik plastik cerrahi girişimler şunları içermektedir:
Yüz germe: yüzün orta kısmının, alt çenenin ve boynun sarkmasının azaltılması
Göğüs dikleştirilmesi: sarkmanın, yassılaşmış göğüslerin düzeltilmesi
Karın germe: karnınızın üzerinden sarkan aşırı deri önlüğünün düzeltilmesi
Vücudun alt kısmının gerilmesi: karnın, kaba etlerin, kasığın ve kalçaların dış kısımlarının sarkıklığının düzeltilmesi
İç yan kalça gerilmesi: kalçanın iç, dış ve orta kısmının sarkıklığının düzeltilmesi
Kol germe ameliyatı: üst kolların sarkıklığının düzeltilmesi

Tüm vücut şekillendirmenin aşırı derinin uzaklaştırılmamsı için kesi gerektirdiği gerçeğini kabul etmelisiniz. Pek çok durumda bu kesiler çok geniş olabilir. Kesi uzunluğu ve çıkarılacak fazla derinin miktarına ve konumuna ve aynı zamanda kişisel tercihe ve cerrahi yargıya dayanmaktadır. İleri teknikler genellikle kesilerin, çoğu giysi ve mayo tipiyle saklanabilecekleri stratejik konumlara yapılmalarına imkân vermektedir fakat, durum her zaman böyle değildir.

Büyük kilo kaybını izleyen vücut şekillendirilmesi çoğu kez aşamalar halinde gerçekleştirilir. Durumunuz, hedefleriniz, sağlığınız, güvenliğiniz ve rahatınız ve aynı zamanda plastik cerrahınızın cerrahi yargısı sizin için olan cerrahi planı tanımlayacaktır. Fazla kiloların tamamını vermek sizin için iki yıl veya daha fazla süre alacakken, vücut şekillendirmenizin sonuçlarının tamamlanması için eşit şekilde uzun olan bir süre gerekebilir.

Şekillendirmenin aşamaları için kendinizi hazırlamaya ve prosedürleri izleyen iyileşmeye ek olarak, spesifik bir alanı tedavi etmek için tek bir girişim ile istediğiniz sonuçları elde edemeyebileceğinizi de kabul etmelisiniz. Vücut şekillendirme ameliyatınızı takiben eşit olmayan hatlar gelişebilir ve bazı durumlarda cilt elastikiyeti o kadar kötüdür ki deri sarkmasının tekrarlanması olasıdır.

Aşırı kilo kaybını takiben vücudun alt kısmının tam olarak gerilmesi (sarkan kaba etleri, karnı, kalçaları ve kalçaların dış kısmını) tek bir girişim veya aşamalı girişimlerle tedavi edilmektedir. Kesi şablonları değişmektedir ve fazla deri ve yağ “kemerini” çıkarmak için vücudun çevresinde çevresel bir kesiyi ve bir bikini altı kalıbını andıran ek kesileri içerebilir. Bir kadının sarkan göğüslerini şekillendirmek için kesi şablonları, çıkarılacak fazla derinin miktarına dayanarak belirlenecektir. Bunlar bir kesi veya göğüs ucundaki koyu renkli kısmın çevresinde, göğüs ucundaki koyu renk kısımdan göğüs çizgisine uzayan bir çizgide, dairesel bir kalıp içerisindeki kesi kombinasyonunu ve göğüs çizgisi boyunca yatay kesileri içerebilir. Göğüs şeklinin ve büyüklüğünün arttırılması için bir meme silikon protezde tavsiye edilebilir. Üst kollardaki sarkık deri, kolun iç kısmı boyunca uzayan bir kesiyle tedavi edilir. Kollardaki ve bacaklardaki ek kesiler, fazla derinin sarkık cepler oluşturduğu yerlerde gerekli olabilir. Üst kol şekillendirmesini sonucu olan daha sıkı hatlar, başlangıçta şişlik ve morluk nedeniyle belirsiz olsa da, hemen hemen anında görünür. Bunun yanında, cilt kalitesi hem görünüm hem de doku açısından çarpıcı biçimde iyileşir.

Ameliyata Hazırlık
Ameliyattan önce vücut şekillendirme planınız dikkatli şekilde açıklanacaktır. Herhangi bir ameliyattan önce şunları içerebilecek spesifik talimatlar alacaksınız:
Ameliyat öncesi hususlar, diyagnostik testler ve ilaçlar
Ameliyat günü talimatları ve ilaçları
Anestezi kullanılmasıyla ilgili olan spesifik bilgiler
Ameliyat sonrası bakım ve takip

Bunun yanında, plastik cerrahınızın, geçireceğiniz girişim veya girişimleri ve olası riskleri veya potansiyel komplikasyonları tamamen anladığınızdan emin olması için tüm bu bilgileri bir arada içeren izin formları imzalamanız istenecektir.

Büyük bir kilo kaybını izleyen vücut şekillendirmenin olası riskleri kanama, enfeksiyon, sıvı birikmeleri, gecikmiş veya kötü yara iyileşmesi, deri kaybı, kan pıhtıları, aşırı veya genişlemiş skarlar, hissizlik ve deri duyarlığındaki diğer değişiklikler ve düzensiz veya asimetrik hatlar veya izlerdir. Herhangi bir ameliyat anesteziyle ilgili olan riskleri de taşımaktadır. Bu riskler ve diğerleri izninizin alınmasından önce sizinle tam olarak tartışılacaktır.

Tüm sorularınızı doğrudan plastik cerrahınıza yöneltmeniz önemlidir. Umulan sonuçlar yada ameliyat öncesi stres nedeniyle biraz endişe duymanız doğaldır. Hislerinizi plastik cerrahınızla paylaşınız.

Vücut şekillendirme girişimleri plastik cerrahınızın anlaşmalı olduğu bir hastanede, muhtemelen bir gece hastanede kalmayla gerçekleştirilebilir. Sedasyonla birlikte lokal anestezinin de kullanılabilmesine rağmen, prosedürler çoğunlukla genel anestezi altında gerçekleştirilir. Bu kararlar size özgü girişimin gereksinimlerinize, endişelerinize ve doktorunuzun tercihine dayanacaktır.

Ameliyatı Sonrası
Ameliyat(lar) tamamlanır tamamlanmaz kesilerinize sargı veya bandaj uygulanabilir. Tedavi edilen vücut alanları şişliğin en aza indirilmesi ve siz iyileştikçe yeni hatlarınızın desteklenmesi için bir elastik bandajla sarılabilir. Toplanabilecek olan aşırı sıvının veya kanın bölgede birikmesini önlemek için cildin altına geçici olarak küçük, ince tüpler yerleştirilebilir. Hastaneden çıkarılmadan önce size ve eşlik eden bakıcınıza şunları içerebilecek özel talimatlar verilecektir:
Ameliyat yerine ve drenlere nasıl bakılacağı
İyileşmeye yardımcı olması ve enfeksiyon potansiyelini azaltmak için uygulanacak veya ağızdan alınacak ilaçlar
Ameliyat yerinde veya genel sağlığınızda aranması gereken özel hususlar
Plastik cerrahınızla ne konuşmanız gerektiği

İlerleme ve İyileşme
Başlangıçtaki iyileşme kesi yerlerindeki şişliği içerecektir. Rahatsızlık yaygındır ve ilaçlarla kontrol edilebilir. Kan pıhtıları ve diğer komplikasyonlar için olan potansiyeli en aza indirmek için mümkün olan en kısa sürede hafif yürüyüşler yapmanız istenecektir.

Pek çok durumda, birkaç günden birkaç haftaya kadar süre boyunca eğilme, gerilme veya bir şey kaldırmadan kaçınmanız gerektiği söylenecektir. Karnın veya kalçaların sıkılaştırılması söz konusu olduğunda, plastik cerrahınız size aynı zamanda tam olarak dik durmaktan ve iç dikişleriniz iyileşirken bunları germekten ve dizlerinizi yükseltmek için altlarına yastık koyarak uyumanızı da söyleyebilir. Tüm talimatları dikkatli şekilde izlenmesi sonucunuzun başarısı için önemlidir.

Başlangıçtaki yara iyileşmesi 7 ila 14 gün arasında sürebilir, bundan sonra eğer gerekliyse dikişler alınabilir. Ağır kaldırma veya hareketli egzersizler yapmadığınız sürece birkaç hafta içinde işe dönebilir ve normal aktivitelerde bulunabilirsiniz.

İyileşme, şişlikler indikçe ve kesi izleri iyileşmeye devam ettiğinden, birkaç hafta sürecektir. Hissizlik ve cilt yüzeyinin üzerindeki sertlik hissi zamanla iyileşecektir. Bir prosedür serisinden tamamen iyileşir iyileşmez yüzün veya vücudun diğer alanlarını hedefleyen ek prosedürler için hazırlanmaya başlama zamanı gelmiş olabilir. İyileşme süreci tam olarak tamamlanana kadar güneşten dikkatli şekilde korunmalısınız. Kesi izlerinin geçmesi ve bir dereceye kadar kaybolması için belli bir girişimi takiben bir yıl veya daha fazla süre geçmesi gerekebilir. Plastik cerrahınızın talimatlarını izlemeye devam edin ve planlanan takip ziyaretlerine katılın.

Sonuçlar ve Görünüş
Aşırı kilo kaybını izleyen vücut şekillendirmenin sonuçları hemen hemen anında görünürdür; ancak tavsiye edilen vücut şekillendirme girişimlerinin nihai sonuçlarının tam olarak ortaya çıkması bir ila iki yıl veya daha fazla süre alabilir. Görünür izler yeni vücut ağırlığınıza ve orantınıza uyan bir vücut konturu elde etmek için hedeflerinizin arasında olmasını kabul etmeniz gereken şeylerdir. Büyük kilo kaybını takiben vücut şekillendirmenin sonuçları, kararlı bir kiloyu ve genel zindeliği korumanız şartıyla genellikle uzun sürelidir. Vücudunuz yaşlandıkça sıkılığın bir kısmını kaybetmesi doğaldır. Ancak, başlangıçtaki iyileşmenizin çoğunluğu göreli olarak kalıcı olmalıdır.