El Gençleştirme

El Gençleştirme

Ellerimiz dış etkenlere karşı yüzümüz kadar açık olan organlarımızdan biridir. Bu nedenle el ve yüzde yaşlanma belirtisi en erken ve belirgin olarak gözlenir. Sıklıkla lekelenmeler ve ciltte gerginlik, elastikiyet kaybı gibi belirtiler gözlenir. Elimizin cildi, en az yüzümüz kadar güneşe ve kullanılan kimyasal maddeler gibi dış etkenlere açıktır. Zaman içinde, yaşla birlikte kendini sürekli yenilemeye çalışan cildimizin, onarım mekanizmaları azalır. Bu aşamada yaşlılık belirtileri ortaya çıkar.

Bu amaçla kliniğimizde, fraksiyonel karbondioksit (CO2) ve erbiyum (ERYAG) lazerler tek başına ve ya kombine olarak kullanılmaktadır ve uygulama Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı tarafından yapılmaktadır. Bunun yanı sıra el gençleştirmede dolgu da kullanılabilmektedir.

Fraksiyonel lazer sistemleri ile lekelenme ve elastikiyet kaybı gibi belirtiler giderilerek, el gençleştirmede başarılı sonuçlar elde edilebilir. Fraksiyonel lazerler cildin durmuş ya da yeterince tetiklenemeyen onarım sistemlerini hareketlendirir. Bu sayede cilt gençleşir. Derideki elastikiyet kaybı azalır. Cildin nem dengesi sağlanır. El cildindeki kırışıklık ve lekeler azalır.

Fraksiyonel lazer uygulamaları kişiye özel ihtiyaca göre 6 seans kadar uygulanmaktadır. Seans aralıkları 4-6 hafta olmaktadır.

Uygulama Öncesi Cildin Hazırlanması

Fraksiyonel lazer dokunun doğal yara iyileşmesini ve kollagen sentezini tetikleyerek işlev görür. Kollagen sentezi için ise aynı zamanda bazı bakım maddeleri gereklidir. Lazer uygulaması öncesinde yaklaşık 1 hafta kadar cildin medikal ürünler ve güneş koruyucuyla birlikte bakımı, iyileşme sürecinin hızlandırılması ve daha iyi sonuç alınması açısından önerilmektedir.

Uygulama Sırası ve Sonrası;

İşlem öncesine anestezik kremler ile cilt uygulamaya hazırlanır. İşlem sırasında hafif bir yanma hissi verir, sonrasında uygulama yapılan bölgede kızarıklık ve hassasiyet oluşur. Kızarıklık uygulamanın ardından başlar ve 24–48 saat içinde azalır. 48 saatin sonunda da çok hafif bir kabuklanma meydana gelir. Kabuklanma da 24–36 saat içinde kaybolacaktır. Kısaca özetlenecek olursa; işlemin yapıldığı gün ve ertesinde ciltte kızarıklık olacak, 3 ve 4’üncü günlerde de hafif bir kabuklanma görülecektir. Normal hayatınıza bunu takiben dönebilirsiniz.

Bu dört günlük dönemde hastaların yara iyileşmesini hızlandıran kremler ve güneş koruyucu kullanması önerilmektedir. Probleme göre tedavi 3–6 defa, 3 veya 4 hafta aralıklarla tekrarlanabilir.

Kliniğimizde Lazer Uygulamaları

Lazer uygulamalarını, Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanımız yapmaktadır. Bu amaçla kullandığımız lazerlerimizde FDA onayı mevcuttur. CO2 Lazerde Patentli Kontrollü Kaos Teknolojisi Mevcuttur. Bu teknoloji lazer atışlarının dağılımının kaos teknolojisi ile yapılmasını ve ciltteki hasarın en aza indirgenmesini sağlar. Başka bir deyimle atış aralıklarına makine karar verir. Diğer sitemlerde atış aralıkları, uygulamayı yapan kişinin bilgi ve becerisi ışığındaki kararına kaldığı için hasar oranı daha yüksektir. Merkezimizde, fraksiyonel lazer tedavilerimizi Eylül – Haziran başı arası tarihlerde planlıyoruz ve bu dönemlerde dahi hastalarımızın güneş koruyucularını kullanmalarını öneriyoruz.