Dudak Estetiği

Dudak Estetiği

Plastik cerrahi, ağız ve dudak çevresindeki kırışıklıklardan kurtulma, ince dudaklarınızı dolgunlaştırma, ya da dudaklarınız aşırı dolgunsa istenilen seviyede dudaklarınızı inceltme imkânı sunar. Önemli olan dudaklardaki estetik kusura doğru teşhis koyarak, problemi doğru tanımlamaktır.

 

Dudak Dolgunlaştırma

Dudak kalınlaştırma, dudağın kırmızı kısmına şekil verilmesiyle ya da dudağa çok ufak kesilerden dolgu maddelerinin dudağa yerleştirilmesi ya da enjeksiyonu ile yapılabilir. Son yıllarda daha ağrısız ve çabuk iyileşen bir yöntem olduğundan dolgu maddelerinin enjeksiyonu ile dudak kalınlaştırma daha sık yapılır hale gelmiştir.

Dudakları kalınlaştırmak için kullanılacak yağ dokusu genellikle göbekten ya da bacak iç kısmından alınır. Bu bölgelerde görülebilir bir iz kalmaz. Bu girişimler lokal anestezi ya da genel anestezi ile yapılabilir. Hasta genellikle 2–3 gün içinde normal yaşantısına dönebilir.

 

 

Dudak İnceltme

Dudakların kalın görünmesine yol açan kırmızı kısmın küçültmesi ve dıştan içe doğru ilerletilmesi ile yapılır. Dudak inceltme ameliyatı sonunda dudakların iç kısmında hafif bir iz kalır, bu iz belirsizdir ve görülebilecek bir yerde değildir. Genel ya da sınırlı uyuşturma ile yapılabilir.

 

Dudaklarda Sarkma

Artan yaşla birlikte oluşan, yüze mutsuz ve yorgun bir ifade veren değişikliklerden birisi de dudak kenarlarındaki sarkmadır. Sarkmış dudak köşeleri cerrahi bir girişimle eski yerlerine getirilebilir. Sarkık dudakların düzeltildiği ameliyat sonunda, dudak kenarlarında hemen dudakların kırmızı kısımlarının sınırında 1–2 santim boyunda hafif bir iz kalır. Bunun yanında dudak kenarlarındaki sarkıklığın düzelmiş olması yüz ifadesini belirgin biçimde iyileştirir.