Alın Germe

Alın Germe

Alın germe, alında oluşan kırışıklıkları, iki kaş arasında oluşan kırışıklıkları ve kaşlardaki düşüklüğü gidermek; yüze daha “aydınlık” bir ifade kazandırmak için yapılır.

Alın germe-kaş kaldırma ile tam olarak hedeflenen;  yüz ifadesinin iyileştirilmesi, yüze daha canlı, diri ve aydınlık bir ifade kazandırılmasıdır. Amacımız tüm yüz ifadesinin iyileştirilmesi olduğundan alın bölgesini tek başına değerlendirmek hatalı olur. Alın, kaşlar ve üst göz kapakları birbirlerine komşu oldukları için etkileşim halindedirler ve yüzün üst 1/3’ünü oluştururlar. Herhangi birine estetik bir girişim yapılacak ise tüm bu yapıların birlikte değerlendirilmesi gerekir. İleri yaşlarda gözkapaklarında sarkma ve kaşlarda düşme başladığında kişi farkında olmadan kaşlarını kaldırmaya çalışır. Böylece kaşlarını yukarıda tutmaya çalışırken alnının kırışmasına engel olamaz. Bu kişiler hem alın germe, hem kaş kaldırma hem de gözkapağı estetiği açısından değerlendirilmelidir.

Alnın kırışmasında tek sebep yaş faktörü değildir. Yıllar içinde maruz kalınan güneş ışınları da alnın kırışmasına yol açar. Bunun dışında kişinin genetik özellikleri, ailesel kalıtım, sigara ve alkol kullanımı, hormonal faktörler, günlük hayattaki stres de alnın kırışmasında etkili faktörlerdir.

Ameliyat genel anestezi altında ve hastane ortamında yapılır. Ameliyattan önce anestezi uzmanı muayenesinden geçilir ve gerekli tetkikler yapılır.

Alın germe ameliyatları, saçlı deri içinden bir santimlik kesilerden endoskopik yöntemle yapılır. Bu yöntemin en büyük avantajı ameliyat olduğunuzun belli olmamasıdır. Bu yöntemde aynı zamanda kaşlar da kaldırılabilir. Ameliyat sırasında, alındaki kırışıklıklara yol açan kaslar zayıflatılır (bu kaslar aslında botulinum toksin -Botox- enjeksiyonu ile felç edilen kaslardır; ameliyat sırasında bu kaslar kalıcı olarak zayıflatıldığından kalıcı bir botox etkisi elde edilir).

Endoskopik alın germenin en büyük avantajı ise cilde büyük bir kesi yapılmadığı için saçlı deride his kaybının olmamasıdır.

·          Hastalar genel anestezi aldıklarından en az 1 gece hastanede kalmaları gerekir. Ödemi azaltmak için alına ve yüzün üst kısmına buz uygulanabilir.
·          Ödemi önlemek için buz kadar etkili bir diğer önlemde başın yukarıda tutularak yatılmasıdır. Oluşan ödem 1–2 hafta içinde azalarak geçer.
·          İkinci ya da üçüncü gün pansuman değiştirilir. Bu sırada saçlar yıkanabilir.
·          Yaklaşık 1 hafta sonunda normal günlük yaşantıya dönülebilir. Ameliyat sırasında atılan dikişler bu süre içinde alınmış olacaktır.
·          2 Ay kadar efor sarf ettirecek ağır egzersiz yapılmamalıdır.